News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sănătate

A ajuns la CPU Pașcani în stare gravă. Ca să-l salveze, medicii i-au dat imediat să bea alcool

Doi bărbaţi s-au intoxicat din greşeală cu antigel. Ambele victime au crezut că beau apă sau suc din sticlele în care aveau, de fapt, antigel. Bărbaţii, unul în vârstă de 68 de ani, altul în vârstă de 51 de ani, au fost transportaţi de echipaje de intervenţie medicală în Unitatea de Primire Urgenţe (UPU) de la Spitalul „Sfântul Spiridon“.

După evaluare, bărbaţii au fost internaţi în clinicile de specialitate. „Pacientul de 68 de ani prezenta o intoxicaţie acută, accidentală, cu antigel. Pacientul a fost trimis de la Compartimentul de Primire Urgenţe Paşcani, nu avea acidoză sau insuficienţă hepato-renală. La noi, bărbatul a ajuns pentru indicaţie de hemodializă. Am administrat alcool etilic (n.r. – tratamentul indicat pentru anihilarea antigelului), ulterior, pacientul fiind internat pe clinica de toxicologie medicală II“, a precizat profesorul Diana Cimpoeşu, medic-şef UPU-SMURD. Cel de-al doilea pacient, de loc din Scânteia, fără legătură cu celălalt caz, a fost  transferat pentru continuarea tratamentului la Spitalul Clinic „Dr. C.I. Parhon“. 

Sursa www.ziaruldeiasi.ro

  

Related posts

Valeriu Gheorghiță: Pentru populația generală, vaccinarea va începe în aprilie

Redacția

Trei mari rețele de magazine recheamă mai multe loturi de înghețată din cauza oxidului de etilenă

Redacția

Cum arată plămânii pacienților cu Covid-19 la CT. Ghidul de intervenție al medicilor chinezi

Redacția
Încarcă...