RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Zeci de sancţiuni date de oamenii legii pentru nerespectarea măsurilor de izolare la domiciliu

Sancțiuni ordine publică și nerespectarea măsurilor de izolare la domiciliu. În ziua de 07 aprilie 2020, mai multe echipaje de jandarmi au acționat alături de celelalte forțe, atât pentru asigurarea și menținerea ordinii publice, dar și pentru punerea în aplicare a ordonanțelor militare.

Pe timpul misiunilor au fost aplicate 54 sancțiuni contravenționale în valoare de 107400 lei, din care 35 sancțiuni în cuantum de 102000 lei au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor de izolare la domiciliu.

În data de 08.04.2020, în jurul orei 05.00 un echipaj de jandarmi a intervenit la un centru de carantină din mun. Iași,  unde un bărbat și o femeie refuzau să intre în carantină și au început să facă scandal. Aceștia veneau din Italia, iar în mașina cu care s-au deplasat mai erau 4 copii.

Inițial aceștia au refuzat să se mai deplaseze spre Iași, când au ajuns la Podu Iloaiei, dar au fost convinși de polițiștii rutieri să continue deplasarea.

  

Jandarmii au intervenit pentru liniștirea persoanelor în cauză, aducându-li-se la cunoștință prevederile legale. În cele din urmă cele 6 persoane au fost introduse în carantină, adulții fiind sancționați contravențional cu amendă în valoare de 1000 lei fiecare, pentru provocare de scandal.

BZI

Related posts

Oamenii care au investit în criptomonedele lui Donald Trump și-au pierdut aproape toți banii

Redacția

Ce crede CTP despre o nouă candidatură a lui Călin Georgescu. “Ar fi o falsă soluție”

Redacția

Economie la energie electrică în spitalele din Mureș / S-a interzis folosirea caloriferelor electrice și a aerotermelor în cadrul secțiilor, se sting calculatoarele și se înlocuiesc becurile

Redacția
Încarcă...