Tinerii care utilizează dispozitive de vapat prezintă un risc mai mare de a deveni fumători, de a fi diagnosticaţi cu astm şi de a avea o sănătate mintală precară, conform unei analize recente, relatează miercuri agenția de știri DPA/PA Media, citată de Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media – articolul continuă mai jos –
Cea mai amplă analiză globală privind vapatul în rândul tinerilor, realizată în Marea Britanie, a descoperit dovezi „consistente” conform cărora copiii şi adolescenţii care vapează sunt de trei ori mai predispuşi să devină fumători.
Studiul a subliniat, de asemenea, legăturile dintre vapat şi creşterea riscului de boli respiratorii şi abuz de substanţe, inclusiv consum de alcool şi marijuana.
Experţi de la Universitatea din York şi de la London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) au analizat toate datele disponibile privind vapatul în rândul tinerilor – o metodă cunoscută sub numele de analiză tip umbrelă.
Aceasta a inclus 56 de treceri în revistă a 384 de studii. Aproximativ 21 dintre acestea au analizat utilizarea ţigărilor electronice în rândul tinerilor şi riscul ulterior al acestora de a deveni fumători.
Nu numai că utilizatorii de ţigări electronice erau mai predispuşi să fumeze mai târziu în viaţă,
» Citește continuarea pe pagina autorului


