News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Un nou atac cu dronă împotriva trupelor americane din Irak

Un nou atac cu dronă în Irak a vizat miercuri trupele americane şi ale coaliţiei internaţionale antijihadiste staţionate la o bază militară din vestul ţării, fără a provoca victime sau pagube, a informat un oficial militar american, relatează AFP, citată de Agerpres.

De la încheierea armistiţiului între Israel şi gruparea Hamas la începutul lunii decembrie, grupurile armate proiraniene au reluat tirurile cu rachete şi atacurile cu drone împotriva soldaţilor americani şi ai forţelor coaliţiei internaţionale antijihadiste desfăşuraţi în Irak şi Siria. Aceste grupări îşi justifică atacurile acuzând sprijinul SUA pentru Israel.

Miercuri dimineaţă, „o dronă de atac a fost lansată împotriva forţelor americane şi ale coaliţiei la baza aeriană” Ain Al-Assad, a declarat pentru AFP un oficial militar american, sub rezerva anonimatului.

Atacul nu a făcut victime şi nu a avut loc nicio deteriorare a infrastructurii, a spus sursa citată.

  

Atacul împotriva bazei Ain Al-Assad, la fel ca şi alte zeci care i-au precedat, a fost revendicat într-un comunicat de „Rezistenţa islamică din Irak”, o facţiune afiliată Hashd al-Shaabi, o coaliţie de foşti paramilitari acum inte

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Grindeanu: Armata Română are nevoie de investiţii serioase şi de o salarizare demnă de respectul pe care îl merită

Redacția

Taylor Swift, primul artist care revendică întregul top 10 în clasamentul Billboard Hot Songs 100

Redacția

Premierul Ciolacu și Nicolae Ciucă participă la Ziua Marinei Române

Redacția
Încarcă...