La fel ca sursele naturale de fibre precum nuca de cocos, inul și cânepa, oamenii de știință au valorificat un biomaterial pe bază de banane.
Cercetările au fost realizate de către University of Maine System, Oak Ridge National Laboratory (ORNL) și University of Tennessee, Knoxville (toate din SUA), ca parte a unei inițiative de cercetare la nivel de licență.
Studenții cercetători au dezvoltat acest biomaterial pe bază de banane sub supravegherea lui Cait Clarkson și Amber Hubbard, ambele membre ale echipei de cercetare și dezvoltare în cadrul grupului Sustainable Manufacturing Technologies de la ORNL. Aplicarea materialului pe bază de banane a fost dezvoltată de grupul Sustainable Manufacturing Technologies.
Un biomaterial pe bază de banane ar putea înlocui fibra de sticlă și aliajele
Scopul a fost de a minimiza dependența de materialele tradiționale precum fibrele de sticlă, fibrele de carbon sau aliajele metalice, care pot fi mai intensive în resurse și au un impact semnificativ asupra amprentei de carbon.
Noul biomaterial pe bază de banane este regenerabil, biodegradabil și posibil mai puțin intensiv din punct de vedere energetic pentru procesare.
„Am parcurs toate etapele unui proiect de cercetare într-o singură vară”,
» Citește continuarea pe pagina autorului


