Industria farmaceutică se bazează pe practici de stabilire a prețurilor medicamentelor care sunt „nesustenabile, nejustificate și neloiale”, potrivit constatărilor unei investigații de aproape trei ani a Comitetului de Supraveghere al Camerei, dezvăluie Washington Post.
Descoperirile, publicate vineri, arată că toate companiile studiate de comitet au crescut prețurile medicamentelor obișnuite de marcă în ultimii cinci ani de aproape patru ori mai mult decât rata inflației.
Raportul încearcă să dezmintă afirmațiile industriei conform cărora strategia de preț a companiilor este necesară pentru a investi bani înapoi în cercetarea și dezvoltarea de noi medicamente, constatând că veniturile sunt substanțial mai mari decât acele investiții.
Raportul de 269 de pagini este opera majorității democrate a comisiei. Președinta comisiei, democrata Carolyn B. Maloney (DN.Y.), a declarat într-un preambul că raportul provine dintr-o analiză a 1,5 milioane de pagini de documente interne ale companiilor și cinci audieri ale Congresului, dând ceea ce ea a numit o „privire rară asupra procesului decizional al multora dintre cele mai profitabile companii de medicamente”
Republicanii din Comitetul de Supraveghere și-au emis însă propriul raport privind industria medicamentelor, bazat pe o privire mai puțin exhaustivă asupra companiilor care acționează ca intermediari pentru a gestiona beneficiile pentru vânzarea medicamentelor în numele asigurătorilor privați,
» Citește continuarea pe pagina autorului


