News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Șefa Agenției Antidrog: Avem o școală din București unde copiii aprind bețișoare parfumate în clasă pentru a ascunde mirosul de canabis / Problema noastră este că de multe ori părinţii nu-şi dau acordul să fie văzuţi copiii de un psiholog

Elevii aduc bețișoare parfumate în școli pentru a ascunde mirosul de canabis. Dezvăluirea a fost făcută de șefa Agenției Naționale Antidrog (ANA), Ramona Dabija, într-o dezbatere la Comisia de învăţământ din Camera Deputaţilor, care a avut loc marți.

„Avem o școală din București unde copiii aprind bețișoare parfumate în clasă pentru că vine doamna de la ANA nu pentru că intră profesorul de la școala respectivă și miroase a canabis. Avem cazuri în România de copii care consumă și fac abuz de medicamente și aici nu vorbim doar de medicamente cu prescripție medicală, gen Xanax care a fost în cazul Medusa, ci vorbim de consum de medicamente care se găsesc în orice casă care, combinate cu alte substanțe, pot da aceste efecte”, a afirmat Ramona Dabija, citată de Europa FM.

Ramona Dabija a precizat că, pe lângă campanii de prevenţie, trebuie sensibilizaţi părinţii, care adesea nu le permit copiilor participarea la evenimente privind riscurile consumului de substanţe interzise şi nici nu merg cu ei la psiholog în urma depistării unor probleme comportamentale.

„Împreună cu Ministerul Educaţiei şi Ministerul Sănătăţii lucrăm la un ordin comun – este o reţea de siguranţă, pe de o parte,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ministerul Culturii va acţiona în judecată executantul lucrărilor la Muzeul Naţional „George Enescu” / Lucrările au ajuns abia la 25%

Redacția

VIDEO Cele mai virale cântece de pe TikTok

Redacția

O româncă de 21 de ani, urmărită internaţional pentru omor, a fost prinsă de polițiști acasă, la Bihor

Redacția
Încarcă...