News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

Schimb de tineri în cadrul programului „Erasmus+”

ONG-ul Yellow Shirts organizează ”Rural-Urban-Nature”, primul său proiect în cadrul programului “Erasmus+”, ce va avea loc în diferite locații din România, și anume în Muncelu de Sus – Masivul Ceahlău – Săcel – Baia Mare, între 26 august – 9 septembrie 2014. Scopul proiectului este de a promova în rândul tinerilor, cu preponderență al liceenilor, diverse modalități de petrecere a timpului liber prin activități socio-culturale atât în mediul rural, cât și cel urban.

Pe parcursul celor cincisprezece zile, douăzeci și doi de voluntari și lucrători de tineret din două țări (România și Turcia) vor lua parte la jocuri de cunoaștere și de team building, acțiuni de ecologizare, ateliere de protecție a mediului înconjurător și reciclarea deșeurilor, obiecte din materiale reciclate, fotografie spațiu rural-urban, activități specifice muntelui, viața la țară-viața la oraș, metode de petrecere a timpului liber, diferențe și oportunități date de spațiul urban, respectiv rural, carieră și locuri de muncă în cele două medii, precum și vor descoperi împreună ce presupune programul „Erasmus+”, inițiindu-se în același timp și în cultura românească și tradițiile locale.

Printre obiectivele proiectului, se numără crearea unei conexiuni puternice între participanți, în domeniul tineretului, pentru a promova cetățenia activă, a aduce împreună culturi diferite, a ajuta în interacționarea într-o manieră directă și dezvoltarea solidarității și toleranței printre tineri. De asemenea, dorim ca prin acest proiect să promovăm evenimentele socio-culturale în rândul tinerilor, să oferim alternative a petrecerii timpului liber, precum și să încurajăm tinerii să se implice în realizarea unor activități benefice atât lor, cât și comunității lor.

  

Metodele alese drept suport pentru realizarea obiectivelor propuse constau în mese rotunde cu discuții, dezbateri, jocuri de dinamică a grupului, seminarii teoretice, ateliere de fotografie, munca în echipă, expoziții, precum și evenimente culturale. Activitățile vor avea loc la Tabăra Făget (Muncelu de Sus, jud. Iași) înte 26 – 31 august, Masivul Ceahlău (jud. Neamț) în 1 septembrie, Pensiunea Kristal (Săcel, jud. Maramureș) între 2 – 4 septembrie și Tabăra Mara (Baia Mare, jud. Maramureș) între 4 – 9 septembrie 2014.

În cadrul acestui proiect, se vor organiza și două expoziții de către participanții noștri. În data de 31 august 2014, începând cu ora 16.30 la Clubul Copiilor din str. Vasile Alecsandri, nr. 12, Pașcani, expoziția de obiecte de artă din materiale reciclate, respectiv în data de 8 septembrie 2014, începând cu ora 17.00 la Bastionul Măcelarilor din str. Izvoarelor, nr. 2, Baia Mare, expoziția de fotografii ilustrând spațiul rural și urban.

„Dorim să scoatem tineretul din această stare de amorțeală dată de mediul virtual în care ne afundăm cu toții din ce în ce mai mult, oferindu-le cât mai multe posibilități de petrecere a timpului liber prin activități socio-culturale. Acest proiect dorește să stimuleze în principal capacitatea de comunicare și cooperare între tineri, atât la nivel de echipă/individ, cât și la nivel cultural și lingvistic. Cele două grupuri au o componență diversificată, având tineri din medii rurale sau cu oportunități economice reduse. Va fi o adevarată provocare pentru noi, fiind primul proiect organizat cu o perioadă de desfășurare de două săptămâni, în patru locații diferite din nordul României. Cu siguranță, va fi o experiență inedită pentru noi ca organizatori și comunități gazdă, cât și pentru acești liceeni.”, a declarat Andreea Căplescu, președintele organizației Yellow Shirts.

Partenerii acestui proiect sunt: Clubul Copiilor, Centrul de Reciclare (Pașcani, jud. Iași), Liceul “Bogdan Vodă” (Hălăucești, jud. Iași), Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Iași, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie, Bastionul Măcelarilor, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș, Asociația DEIS, Asociația Mansio (Baia Mare, jud. Maramureș) și Liceul de Științe Gönen (Gönen, Turcia), finanțarea principală fiind prin programul ”Erasmus+”.

Yellow Shirts încearcă să faciliteze susținerea și integrarea tinerilor în societate, membrii ONG-ului nefiind implicați pentru prima dată într-un astfel de proiect. “World Fair Trade Day 2010”, “My life has priority!Wold you let me live?”, “All for one and one for all” sau „Creating new bridges” sunt doar câteva dintre proiectele pe care aceștia le-au organizat și în cadrul cărora au căpătat experiență pentru a realiza astfel de proiecte.

Acest proiect a fost finanțat cu sprijinul Comisiei Europene. Această comunicare reflectă numai punctul de vedere al autorului și Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informațiilor pe care le conține.

Detalii și informații suplimentare legate de proiect, pot fi obținute la numărul de telefon 0741 249 264, persoană de contact, Andreea Căplescu.

Asociația YELLOW SHIRTS

adresa: Str. Iza, nr. 3/3, cod 430073, Baia Mare, România

 tel. mobil: +4 0741 249 264

e-mail: yellow_shirts_ro@hotmail.com

web: www.facebook.com/YellowShirtsRomania

Citește și {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Probe de foc pentru elevii claselor a VIII a şi a XII a la simulările pentru examenele naţionale

Redacția

Budăi, întrebat de unde vor fi luați banii pentru salariile majorate ale profesorilor: “Să ajungem la rectificare”

Redacția

Deschiderea anului școlar 2022-2023 la Clubul Copiilor Târgu Frumos (Foto)

Iulia Huțanu
Încarcă...