Lacul Tarnița, Foto: Ciolca | Dreamstime.com
Nici nu existat o voință clară, fermă și asumată printr-un act normativ pentru a declara proiectul hidrocentralei Tarnița-Lăpuștești ca fiind de importanță strategică, astfel încât condițiile de mediu să fie mai ușor de îndeplinit, spun reprezentanții Societății de Administrare a Participațiilor Statului.
SAPE are ca unic acționar Ministerul Energiei și este responsabilă de gestionarea proiectului hidrocentralei cu acumulare prin pompaj Tarnița – Lăpuștești.
Lansată la începutul anului, licitația pentru desemnarea companiei care va realiza studiul de fezabilitate nu a avut succes, deși caietul de sarcini a fost modificat de mai multe ori. Chiar și așa, nicio companie nu s-a calificat.
- „A fost un an cu multe provocări, cu oportunități, cu reușite, dar și cu neîmpliniri. Mă refer la respingerea ofertelor pentru realizarea ”Studiului de Fezabilitate și Documentația tehnico economică aferente obiectivului de investiții Centrala hidroelectrică cu acumulare prin pompaj (CHEAP) Tarnița – Lăpuștești”.
- Am depus toate eforturile, am flexibilizat caietul de sarcini, am angajat experți în domeniul hidroenergetic special pentru această licitație. Din păcate, ofertele nu au răspuns cerințelor, astfel încât Comisia de evaluare a trebuit să le respingă. În plus, nu ne-a ajutat nici cadrul legislativ,
» Citește continuarea pe pagina autorului


