Șefi companii energetice. Colaj: Ion Mateș / Hotnews. Foto: Shutterstock, Dreamstime
Acționarii de la Oil Terminal au decis joi să revoce trei dintre cei șapte membri ai Consiliului de Supraveghere. În locul lor au fost numiți membri interimari, pe o perioadă de maximum cinci luni. În același timp, au hotărât declanșarea procedurii de selecție pentru cele trei posturi de membru in Consiliul de Administrație. Procedura de selecție va fi derulată de către Ministerul Energiei, acționarul majoritar.
În urmă cu o zi au fost revocați trei administratori de la Oil Terminal.
Cei trei supraveghetori de la Hidroelectrica revocați sunt Petre-Iulian Nicolescu, Mihai-Liviu Mihalache și Cristian-Nicolae Stoina. În locul lor, pe o perioadă de maximum cinci luni, timp în care trebuie finalizată procedura de selecție, au fost numiți Marius Persinaru, Anca Mitu și Ciprian-Mihail Ene.
Revocările de funcții au avut loc după ce Comisia Europeană a blocat aproape 300 de milioane de euro din PNRR, din cauza neîndeplinirii jalonului legat de guvernanța corporativă la companiile energetice de stat, și aproape 400 milioane de euro din cauza neîndeplinirii jalonului legat de numirile la AMEPIP.
- Comisia Europeană a decis,
» Citește continuarea pe pagina autorului

