News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Qatarul insistă pentru continuarea negocierilor de PACE / „Bombardamentele complică eforturile de mediere”

Qatarul, principalul mediator între Israel şi Hamas, a cerut comunităţii internaţionale să acţioneze rapid pentru a pune capăt violenţelor în Fâşia Gaza.

Vineri dimineață, 1 decembrie, Israelul a reluat bombardamentele asupra acestui teritoriu, la scurt timp după încetarea armistițiului dintre cele două tabere, care a durat șapte zile.

Apel către comunitatea internațională

„Bombardamentele în Fâşia Gaza în primele ore care au urmat sfârşitului pauzei complică eforturile de mediere şi exacerbează catastrofa umanitară”, a subliniat Ministerul de Externe al Qatarului într-un comunicat de presă preluat de Reuters.

  

Diplomaţia qatareză a cerut comunităţii internaţionale „să acţioneze rapid pentru a pune capăt violenţei”. În același timp, Doha a condamnat operaţiunile care iau „civilii drept ţintă, practică pedepsele colective şi tentativele de deplasare forţată a cetăţenilor în Fâşia Gaza asediată”.

De altfel, MAE qatarez a confirmat că „negocierile continuă, cu scopul revenirii la o pauză umanitară”. Qatarul rămâne „hotărât, împreună cu partenerii săi, să continue eforturile” pentru a se ajunge la aceasta şi „nu va ezita să facă tot ce este necesar pentru revenirea calmului”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Secretarul american al Trezoreriei explică atitudinea lui Trump față de UE /„Propunerile NU au avut calitatea celei observate la alți parteneri”

Redacția

Viktor Orban la Casa Albă. Trump îl laudă pe premierul maghiar: „Este un lider extraordinar!” Orban, la a doua vizită, România încă așteaptă

Redacția

Compania Gemfields vinde marca de lux Fabergé pentru 50 milioane USD. Cumpărătorul, un antreprenor rus

Redacția
Încarcă...