RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Preşedintele Lituaniei, în România: Cooperarea noastră în materie de securitate este esenţială pentru pentru întărirea siguranţei Flancului Estic

„Să menţinem legătura cu partenerii şi aliaţii este de importanţă majoră în contextual actual. România este un aliat de încredere al Lituaniei şi partener important în sânul Uniunii Europene. Cooperarea noastră în materie de Securitate este esenţială pentru pentru întărirea siguranţei Flancului Estic al NATO. Suntem recunoscători pentru contribuţia României la consolidarea misiunilor din Lituania şi îi mulţumim domnului preşedinte Iohannis pentru avioanele de luptă care se vor întoarce în zona baltică pentru misiuni de apărare, în 2023”, a spus preşedintele Lituaniei.

Gitanas Nauseda a explicat că a discutat cu şeful statului roman şi despre obiectivele viitorului Summit NATO ce va avea loc în luna iulie, la Madrid. „Avem ambiţii în ce priveşte opţiunile de răspuns militar care să sporească în mod semnificativ apărarea Flancului Estic al NATO”, a spus şeful statului lituanian.

Liderul de stat a arătat că, „în ce priveşte agresiunea militară a Rusiei în vecinătate, trebuie să fim pregătiţi la maxim”. „Este nevoie de asistemnţă politică, militară şi diplomatică. Trebuie să ne sporim eforturile pentru a pune mai multe presiuni internaţionale asupra Rusiei. Crimele de război comise de militarii ruşi nu trebuie să rămână nepedepsite, Rusia trebuie să plătească pentru acestea”. 

Potrivit preşedintelui Lituaniei,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

VIDEO Loc de joacă din Sectorul 3 al Capitalei, în flăcări

Redacția

Ioana Dogioiu rămâne purtător de cuvânt al Guvernului după validarea în Consiliul de Administrație al Radio România

Redacția

Filmul „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc” a câștigat marele premiu și Trofeul Uniunii Cineaștilor la Gala Premiilor UCIN/ Lista completă a laureaților

Redacția
Încarcă...