News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

PNL, după aprobarea tranșei a II-a din PNRR: Suma rămasă de plată va fi încasată în următoarele 6 luni

Partidul Național Liberal a transmis că plata celei de-a doua tranșe din PNRR a fost aprobată ca urmare a eforturilor guvernului condus de PNL. Liberalii susțin că suma rămasă de plată din a doua tranșă va fi încasată în următoarele 6 luni. 

Nicolae Ciucă, președintele PNL FOTO: Inquam Photos

Nicolae Ciucă, președintele PNL FOTO: Inquam Photos

„Ca urmare a eforturilor guvernului condus de președintele PNL, s-a aprobat astăzi plata celei de-a doua tranșe din PNRR, în valoare de aproape 3 miliarde de euro. În mandatul său de premier, președintele PNL, Nicolae Ionel Ciucă, împreună cu ministrul Marcel Boloș au făcut posibilă o creștere record a ratei de absorbție a fondurilor europene: de la 54% la 77%. Demersurile PNL s-au concretizat și în aprobarea primei cereri de plată, în octombrie 2022, cu o valoare de 2,6 miliarde de euro”, au transmis liberalii, într-o postare pe Facebook.

  

Liberalii subliniază că implementarea țintelor și jaloanelor din PNRR reprezintă o prioritate pentru PNL: „Acesta fiind și motivul pentru care – urmare a dialogului consistent și permanent avut cu Comisia Europeană în ultimele luni de către guvernul condus de președintele PNL – România a reușit azi să obțină aprobarea plății celei de-a doua tranșe”.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Noul SUV electric Subaru Uncharted: Prezentare în 17 iulie

Redacția

VIDEO Peste 6 milioane de vizualizări pentru piesa „Merry Christmas” a lui Ed Sheeran şi Elton John, la o zi de la lansare

Redacția

Ciolacu anunță digitalizarea Registrului Comerțului: Reducem timpul necesar înființării unei firme la doar 24 de ore – VIDEO

Redacția
Încarcă...