Multe dintre accidentele rutiere, se produc pe fondul consumului de alcool, însă unii șoferi nu vor să înțeleagă acest lucru și se urcă băuți la volan.
Pe data de 21 februarie, în jurul orei 02.00, poliţiştii păşcăneni au depistat un bărbat, de 40 ani, din municipiu,în timp ce conducea un autoturism pe str. Ceferiştilor. Acesta avea o concentraţie de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, în urma testării alcoolscopice.
{module Fă o nominalizare pentru Gala Premiilor Actualitatea TV 2018}
Bărbatul a fost condus la spital unde i s-au recoltat mostre de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei şi i s-a întocmit dosar penal .


