Premierul Nicolae Ciucă l-a felicitat pe Leo Varadkar, devenit premier al Irlandei în urma demisiei lui Micheal Martin.
Premierul Nicolae Ciucă a transmis, duminică, un mesaj de felicitare pe Twitter, pentru Leo Varadkar, în urma alegerii sale în funcţia de premier al Irlandei.
„Aştept cu nerăbdare să lucrăm împreună pentru a consolida în continuare cooperarea foarte bună dintre guvernele României şi Irlandei”, a transmis premierul României.
Irlanda are un nou prim-ministru (taoiseach), pe Leo Varadkar, în urma demisiei lui Micheal Martin.
În același timp, fostul șef de Executiv Michael Martin va deveni vicepremier (tánaiste), într-un schimb de funcţii convenit în acordul de coaliţie istoric din 2020.
Cine este Leo Varadkar
Leo Varadkar – tânăr, homosexual şi metis -, ales vineri la conducerea Partidului Fine Gael (centru-dreapta), va scrie istorie atunci când va prelua postul de premier al Irandei, peste zece zile, scrie AFP.
Aceste trei atribute erau tabuuri, fiecare în parte, în urmă cu o generaţie, pentru oricine ar fi aspirat la funcţii înalte în această ţară de 4,6 milioane de locuitori şi cu o puternică tradiţie catolică.
Viitoarea instalare la putere a lui Leo Varadkar,
» Citește continuarea pe pagina autorului


