Constantin Niță, ministrul Energiei, se află în aceste zile în zona Pașcani, mai exact în comuna natală Ciohorăni. Prezența acestuia se datorează unui eveniment nefericit în familia sa. Tatăl ministrului s-a stins din viață sâmbătă, 27 iulie.
Este vorba despre Vasile Tudorache, în vârstă de 90 de ani, căruia prietenii îi spuneau “Stejar”. La aflarea nefericitei vești ministrul Niță a venit acasă pentru a-și conduce pe ultimul drum tatăl. Înmormântarea va avea loc marți, 30 iulie, la biserica din Ciohorăni. Astăzi ministrul Niță a fost surprins de o echipă Actualitatea Tv la o cafenea din zona centrală.
Vasile Tudorache a fost o persoană respectată în comunitate, după cum ne-a declarat primarul comunei Ticu Simion. A fost în trecut șef al CAP Ciohorăni și a răspuns de Cooperația de Consum. Nu doar prin natura funcțiilor era respectat ci și datorită faptului că se implica în viața socială a localității. Constantin Niță, este unul din cei patru fii ai lui Vasile Tudorache. El poartă acest nume deoarece a fost înfiat de către o mătușă care nu putea avea copii și își dorea cu ardoare un moștenitor. Acest lucru nu a schimbat cu nimic relația dintre ministrul Energiei și părinții biologici, de care era foarte apropiat.Unul din frații ministrului este viceprimarul comunei Ciohorăni, iar alți doi profesează în Iași.
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


