News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Mercedes a început să testeze roboți umanoizi la fabrica din Berlin

• Mercedes-Benz a început să testeze roboți umanoizi pe liniile de producție la fabrica din Berlin.

• Robotul Apollo (foto), dezvoltat de compania americană Apptronik, este folosit pentru sarcinile repetitive (și potential periculoase pentru oameni).

• Mercedes spune că, deocamdată, roboții umanoizi transportă componente până la liniile de asamblare și sunt capabili să efectueze și controale de calitate pentru diferite piese.

  

• Constructorul german a anunțat o investiție de cel puțin 10 milioane de euro ca urmare a parteneriatului cu Apptronik.

• Oficialii Mercedes estimează că primii roboți umanoizi vor ajunge să lucreze pe liniile de producție undeva în jurul anului 2030.

• Via: Mercedes-Benz / Automotive News Europe

Autocritica News Feed

Acum 4 zile

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Breaking Bad de România: Cum arăta fabrica clandestină de ţigări ascunsă într-un parc de dezmembrări auto în Hunedoara

Redacția

Bolojan a redus cu aproape 20% subvenția partidelor politice, fără să anunțe public. AEP confirmă tăierea de 52 de milioane de lei

Redacția

Fostul schior olimpic norvegian Audun Groenvold a murit după ce a fost lovit de trăsnet

Redacția
Încarcă...