RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Lucian Bode: Putem prelungi starea de alertă, dar nu putem introduce măsuri noi / Avem ATI pline, alte 1.600 de persoane în aşteptare în UPU. Luăm în calcul tranferul bolnavilor în străinătate

Ministrul interimar de Interne, Lucian Bode, a declarat marţi seară că actualul Guvern poate şi va prelungi starea de alertă, însă nu va putea introduce noi restricţii, notează News.ro. Bode a prezentat şi situaţia pandemiei, afirmând că „ne ducem” spre 20.000 de cazuri noi zilnice şi că se ia în calcul transferul bolnavilor în străinătate.

„Am încheiat o discuţie cu ministrul Sănătăţii, cu prim-ministrul şi cu doctorul Raed Arafat. Noi în acest moment suntem Guvern interimar. Noi putem prelungi starea de alertă şi suntem obligaţi să prelungim starea de alertă, ţinând cont de numărul de infectaţi şi incidenţa din România din această perioadă, putem să prelungim starea de alertă dar, atenţie, nu putem introduce măsuri noi. Dacă, Doamne fereşte, vom avea nevoie să introducem măsuri noi, nu putem pentru că este clar un guvern căzut prin moţiune. Un guvern interimar nu poate introduce politici noi, nici măcar prin hotărâri de guvern”, a declarat Lucian Bode, la Digi24.

Bode a explicat și care sunt riscurile în această situaţie.

„Riscurile sunt următoarele: Avem 15.000 de infectaţi şi ne ducem spre 20.000 de persoane infectate la 24 de ore. Avem ATI pline, aproape 1.500 de persoane la ATI,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Confruntarea Nicușor Dan – Daniel Băluță: miza politică din pragul alegerilor. Analist: „Cei doi primari au căzut în capcană”

Redacția

Versurile care îl inspiră Daniel Băluță: „Proştii par concepuţi pe cale artificială”

Redacția

Un general polonez este demis de la sediul NATO în urma „solicitării aliaților”. El era acuzat de favoritism precum și de comportament homofob și rasist

Redacția
Încarcă...