
Senatul Romaniei a adoptat reducerea numarului de parlamentari la 300, anunta PMP. Adoptarea a fost una tacita, adica nu s-a dat un vot, ci s-a depasit termenul pentru dezbatere, dincolo de care legea se considera adoptata automat in prima camera sesizata, anunta PMP.
“Corect ar fi ca saptamana viitoare sa avem pe ordinea de zi, in plenul Camerei Deputatilor, aceasta initiativa legislativa pentru a da votul final pentru adoptarea acesteia. Abia atunci vor fi credibili in mesajele pe care le transmit zilele acestea referitoare la referendumul convocat pentru 6-7 octombrie”, a declarat Eugen Tomac, presedintele PMP.
sursa www.bzi.ro


