News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Social

În loc să ajungă la biserică o femeie a fost luată cu ambulanța și dusă la spital

Bisericile din municipiul Pașcani au fost pline de credincioși cu ocazia sărbătoririi intrării  Maicii Domnului în Biserică sau Ovidenia. Din nefericire au existat și probleme. O bătrână de 81 ani a fost îmbrâncită de un trecător în timp ce încerca sa ajungă dimineață la slujbă.

„Nu pot spune exact ce s-a întâmplat. Cineva, un bărbat a dat peste bunica mea în timp ce încerca să ajungă la Biserică, la slujbă. Nu știu cine e. A căzut jos și s-a lovit la șold și piciorul stâng. Un taximetrist a văzut-o și a ajutat-o aducând-o acasă. Pentru că a zis că se simte rău am sunat la Ambulanță”, a declarat nepotul femeii, Andrei Pătrașcu.În fiecare an pe 21 noiembrie, se sărbătoreşte Intrarea Maicii Domnului în Biserică sau Ovidenia după cum mai este cunoscută sărbătoarea în popor. Potrivit tradiţiei, în această zi, femeile dau de pomană, în principal peşte fiindcă este dezlegare la peşte pentru cei care ţin post.

 Citește și: {loadposition articlescategoryload}

  

Related posts

Editorial: “Era mai bine pe vremea lui Ceauşescu”

Redacția

Ce nereguli au fost găsite în urma controalelor din centrele sociale din Pașcani și împrejurimi

Răzvan Grecu

Regulile de prevenţie din 15 mai provoacă dispută între stat şi biserică

Redacția
Încarcă...