RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ilie Bolojan: Au fost ingerințe străine în alegerile de anul trecut

Au fost ingerințe străine în alegerile de anul trecut, a precizat, marți, președintele interimar al României. Pentru prima oară de la preluarea mandatului, Ilie Bolojan se întâlnește cu şefii misiunilor diplomatice acreditaţi în România.

Întărirea democrațiilor noastre este un obiectiv permanent. La sfârșitul anului trecut, pe fondul unor ingerințe externe, Curtea Constituională a luat o decizie, iar unii au perceput-o drept o criză. A fost o situație excepțională, gestionată cu instrumente democratice” a spus Ilie Bolojan, care, marți, s-a adresat șefilor misiunilor diplomatice acreditați în țara noastră, cu prilejul întâlnirii anuale de la Palatul Cotroceni.

„Nu putem permite ca Rusia să folosească în continuare instrumente de șantaj, așa cum am văzut cu energia” , a adăugat președintele interimar.

Bolojan FOTO Presedintie jpg

  

Reuniunea de marți este cu atât mai importantă având în vedere contextul politic internaţional.

„Peste câteva zile se împlinesc 3 ani de la atacul Rusiei. Este timpul ca această agresiune să înceteze”, a mai spus Ilie Bolojan. 

Amintim că, luni, mai mulți lideri europeni au sosit la Paris la o reuniune de urgenţă privind Ucraina şi apărarea europeană, în timp ce preşedintele american Donald Trump caută să negocieze un acord de pace pentru Ucraina direct cu preşedintele rus Vladimir Putin,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Oana Ţoiu, discuții cu Kaja Kallas, Înalt reprezentant pentru politica externă a UE, despre războiul din Ucraina

Redacția

Numărul deceselor COVID este mult mai mare decât anul trecut, avertizează managerul Spitalului Universitar din București: “284 de pacienţi au murit în octombrie, toţi nevaccinaţi”

Redacția

WTA Charleston: Gabriela Lee, aproape de tabloul principal

Redacția
Încarcă...