Preşedintele francez Emmanuel Macron a numit vineri o diplomată experimentată, Catherine Colonna, actuala ambasadoare la Londra, în fruntea diplomaţiei franceze, şi un susţinător fidel, Sebastien Lecornu, la Ministerul Armatelor, în timp ce miniştrii de finanţe, Bruno Le Maire, şi de interne, Gerald Darmanin, îşi vor păstra portofoliile.

Emmanuel MacronFoto: S. Caillet / BSIP / Profimedia Images
În vârstă de 66 de ani şi ambasadoare în Regatul Unit din 2019, Catherine Colonna este abia a doua femeie care se va afla la timona Ministerului de Externe francez după Michele Alliot-Marie, în 2010, relatează agențiile AFP, Reuters şi Agerpres.
Diplomat cu experienţă, Colonna a fost de asemenea ambasadoare în Italia şi a deţinut posturi la Washington şi Bruxelles. Ea a exercitat şi funcţia de secretar de stat pentru afaceri europene timp de doi ani, începând cu 2005.
În Franţa ea este mai degrabă cunoscută ca fosta purtătoare de cuvânt a lui Jacques Chirac, o poziţie pe care a deţinut-o timp de nouă ani.
Actualii miniştri de Finanţe, Bruno Le Maire, şi de Interne, Gerald Darmanin, îşi vor păstra portofoliile, a precizat secretarul general de la Palatul Elysee cu prilejul prezentării componenţei noului guvern.
» Citește continuarea pe pagina autorului

