La Trnava, România a pierdut cu 1 – 0 partida împotriva Italiei din cadrul Euro 2025 U21. În aceeași grupă, Spania a învins cu 3 – 2 reprezentativa țării gazdă.
Partida a fost una în care tricolorii au jucat ca de la egal la egal cu italienii. Au avut tupeu, nu s-au menajat, dar au avut deficit la posesie. Un 11 metri ratat la finalul primei reprize și un gol anulat, pentru offside, și-au pus amprenta asupra unei partide în care am vrut dar nu am putut.
Italienii au avut tot timpul posesia, undeva între 66 și 71%. Au speculat tot ce se putea specula, au fost echipa „mai matură” – dacă se poate spune așa ceva la un lot under 21 – au tras de timp atunci când a trebuit și au faultat cât pentru o partidă și jumătate.
Cronica meciului
Italia U21 a început în ofensivă duelul cu ”Tricolorii”. În primele minute ale jocului, Koleosho l-a pus de două ori la încercare pe Sava, însă goalkeeper-ul a parat de fiecare dată încercările italianului.
La mijlocul primei reprize, în minutul 26, Baldanzi a profitat de spațiul din careul elevilor lui Daniel Pancu și a deschis scorul.
» Citește continuarea pe pagina autorului


