Fostul ministru al Apărării a fost propus de către grupurile parlamentare ale PSD din Camera Deputaţilor şi Senat să ocupe funcţia de preşedinte al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO. El îi ia locul lui Angel Tîlvăr.
Vasile Dîncu face rocada cu Angel Tîlvăr FOTO Arhivă
PSD a făcut această propunere către Birourile Permanente reunite ale Parlamentului care au avut, vineri, şedinţă. Propunerea ca Vasile Dîncu să fie în funcţia de preşedinte al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO va fi votată în plenul reunit din 21 februarie, de la ora 13.00.
Până pe 19 decembrie 2022, șef al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO a fost Angel Tîlvăr, actual ministru al Apărării. Tîlvăr a preluat funcția de la Sorin Grindeanu, în momentul în ca prim-vicepreședintele PSD a fost numit ministru al Transporturilor în Guvernul Ciucă.
În acelaşi plen va fi ales şi nou preşedinte al AEP, preşedintele CNA, precum și vicepreşedinte pentru Autoritatea de Audit din Curtea de Conturi a României.
Până la alegerea noului președinte AEP, atribuțiile vor fi exercitate de vicepreședintele Vajda Zsombor. Pentru AEP și Autoritatea de Audit din cadrul Curții de Conturi,
» Citește continuarea pe pagina autorului


