
O dată cu precipitaţiile abundente din ultima perioadă, a crescut riscul apariţiei intoxicaţiilor accidentale cu ciuperci necomestibile. Unele specii sunt greu de recunoscut chiar şi de către specialişti.
Ploaia înmulţeşte ciupercile, iar printre cele comestibile pot fi şi unele otrăvitoare. Oricât am fi de pricepuţi, specialiştii ne recomandă să nu mergem în pădure la cules. Există unele specii otrăvitoare care se aseamănă atât de tare cu cele comestibile încât pot fi confundate cu uşurinţă chiar şi de către experţi. Semnele intoxicaţiei diferă în funcţie de tipul de ciuperci consumate şi apar la minimum 15 minute pâna la 12 ore sau chiar mai mult, de la ingestie, şi se manifestă prin greţuri, vărsături, tulburări intestinale, scăderea tensiunii arteriale, halucinaţii, tulburări nervoase, salivaţie abundentă, lăcrimare, micşorarea pupilei, dureri abdominale, scăderea pulsului, transpiraţii. În formele severe se instalează insuficienţa hepato-renală, comă cuevoluţie fatală, deces. “În formele uşoare de boală, manifestate prin tulburări gastro-intestinale (greţuri, vărsături, diaree, dureri de stomac etc.), simptomele apar la circa jumătate de oră sau chiar trei ore de la consumul acestora. Pot surveni însă şi intoxicaţii cu risc mortal, în care primele semne de boală apar de-abia la patru, şase sau chiar 12 ore de la consumul ciupercilor, manifestate prin greţuri, vărsături, senzaţie de disconfort digestiv, simptome care nu sunt atât de puternice ca în cazul primelor”, a explicat dr. Maria Praja. Se impune prezentarea precoce la medic, putându-se interveni eficient, cu prognostic favorabil, în peste 90 la sută din cazuri, inclusiv în cele grave. Medicul atrage atenţia că, în cazul în care prezentarea la medic este amânată, după primele 36 de ore, există riscul de apariţie a insuficienţei hepatice cu icter şi a suferinţei hepatice severe, în care intervenţiile terapeutice au drept rezultat o evoluţie favorabilă în mai puţin de 20 la sută din cazuri. Medicii recomandă doar folosirea ciupercilor ambalate din magazine şi nicidecum a celor comercializate ilegal pe tarabele pieţelor, de persoane neautorizate. Pentru prevenirea intoxicaţiilor cu ciuperci Direcţia de Sănătate Publică recomadă consumul ciupercilor de cultură, provenite din unităţi autorizate sau însoţite de certificate de calitate, evitând cumpărarea lor de la comercianţii ambulanţi, culegătorii amatori, persoane străine de la marginea drumurilor. Potrivit specialiştilor, intoxicaţia cu ciuperci la copii include forme de gravitate variabilă şi cu evoluţie imprevizibilă. Totodată, aceştia atrag atenţia asupra faptului că ciupercile otrăvitoare nu-şi pierd toxicitatea prin preparare. “Toxinele ciupercilor sunt foarte rezistente la prelucrarea termică şi nu se distrug.Ceapa, usturoiul sau pătrunjelul care se schimbă la culoare, lingura de argint, nu sunt indicatori specifici ai toxicităţii ciupercilor. De asemenea este absolut greşit să considerăm că ciupercile care sunt mâncate de insecte, sunt comestibile. Pentru insecte toxina poate fi inofensivă datorită metabolismului diferit de cel al omului”, au precizat reprezentanţii DSP Bihor.
articolul integral in www.adevarul.ro


