„Premierul Nicolae-Ionel Ciucă a vizitat astăzi Centrala Nuclearelectrică de la Cernavodă, împreună cu o delegaţie din care au făcut parte mai mulţi membri ai cabinetului, consilierul prezidenţial Cosmin Marinescu şi preşedintele Consiliului Concurenţei, Bogdan Chiriţoiu”, a informat Executivul într-un comunicat de presă.
Potrivit sursei citate, „discuţiile s-au axat asupra rolului energiei nucleare în strategia energetică a României şi modul în care dezvoltarea programului nuclear românesc, prin proiectele de investiţii ale Nuclearelectrica, va contribui la securitatea energetică şi la tranziţia energetică către o economie curată”.
„Având în vedere taxonomia recent aprobată de Comisia Europeană, care a acceptat energia nucleară ca fiind energie de tranziţie, Guvernul susţine proiectele de operaţionalizare a unităţilor 3 şi 4, cât şi retehnologizarea unităţii 1. Totodată, sprijinim accelerarea proiectelor de implementare a reactoarelor nucleare modulare de mici dimensiuni SMR, proiecte ce au fost agreate prin acordul interguvernamental România – SUA. Aceste proiecte vor contribui la independenţa energetică a României, în acord cu viziunea europeană de protejare a mediului şi reducere a emisiilor de dioxid de carbon”, a transmis premierul Nicolae Ciucă.
„Conducerea S.N. Nuclearelectrica a prezentat şefului Executivului şi delegaţiei guvernamentale proiectele de investiţii strategice în valoare estimată de 9 miliarde de euro,
» Citește continuarea pe pagina autorului


