„În programul de guvernare nu există nicio renegociere. Peste doi ani de zile Comisia îţi permite să evaluezi parcursul PNRR şi dacă există întârzieri pe anumite proiecte să poţi atunci să faci modificări, dar asta doar pentru a eficientiza implementarea PNRR, nu pentru a veni cu o nouă viziune. Nici nu ai nevoie. PNRR vine cu bani pentru transporturi, sănătate, construim spitale, nu văd care este problema aici.
Preşedintele PNL a mai declarat referitor la afirmaţiile făcute de noul ministru al Finanţelor, Adrian Câciu, care a afirmat că banii împrumutaţi de guvernele liberale s-au dus pe risipă şi că nu mai sunt fonduri pentru plata salariilor la primării şi asigurări sociale. Cîţu pune aceste afirmaţii pe seama euforiei PSD de a intra la guvernare şi a precizat că îşi aminteşte de declaraţiile lui Liviu Dragnea care vorbea de o gaură în buget.
„Îmi aduce aminte de Liviu Dragnea când a vorbit de o gaură imaginară prin nu ştiu ce buget, prin 2015. Partea cu auditul, pot să facă, nu asta e problema. Ce deranjează sunt insinuările venite de la preşedintele PSD, când vorbeşte despre aceste lucruri”, a declarat Florin Cîţu la Digi24, fiind întrebat cum comentează afirmaţiile noului ministru al Finanţelor,
» Citește continuarea pe pagina autorului


