News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Social

Azi, mare sărbătoare și zi de post: Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul

Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul este praznuita pe 29 august. Este ultima mare sarbatoare din anul bisericesc, pentru ca pe 1 septembrie incepe un nou an.

 

  

Ziua Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul este o zi de post. Ni se cere sa postim in aceasta zi, pe de o parte ca sa nu ne asemanam cu Irod, care din cauza ospatului fara masura, a cerut ca Salomeea sa-i danseze si drept rasplata i-a oferit capul Sfantului Ioan Botezatorul, iar pe de alta parte, ca sa ne asemanam cu viata infranata a lui Ioan.

Exista persoane care au sustinut ca ziua Taierii Capului Sfantului Ioan Botezatorul prefigureaza Vinerea Patimilor. Si dupa cum postim in fiecare vineri, ca zi a rastignirii Domnului, tot astfel se cuvine sa postim si in aceasta zi.

Sursă: www.ziaruldeiasi.ro

Related posts

Studiu: Românii aleg berea pentru sărbătorile din acest an / ”Această preferinţă este susţinută şi de condiţiile economice mai dificile ale perioadei pe care o traversăm”

Redacția

Simulare ISU: Cum au reacţionat elevii din Paşcani la cutremur?!

Ema Roman

„Protejați natura”, mesajul voluntarilor care au igienizat astăzi pădurea la Moțca

Răzvan Grecu
Încarcă...