News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sănătate

Arsă pe 40% din suprafaţa corpului, o femeie a stat trei zile acasă. A venit prea târziu la spital

O femeie care a suportat arsuri pe 40% din suprafaţa corporală timp de trei zile, fără să se adreseze medicilor, a murit înainte de a fi transferată la centrul de arşi de la Spitalul Floreasca. 

 

 

  

 

Pacienta în vârstă de 56 de ani din Bogdăneşti a ajuns joi seara în Unitatea de Primire Urgenţe (UPU) de la Spitalul „Sfântul Spiridon” transportată de un echipaj de prim ajutor SMURD. Femeia prezenta arsuri vechi de 72 de ore, după cum au arătat reprezentanţii UPU-SMURD. „Pacienta prezenta arsuri pe aproximativ 40% din surpafaţa corporală, arsuri care s-au produs în urmă cu 72 de ore înainte de a ajunge în UPU, pacienta rămânând acasa în tot acest interval. A ajuns la spital în stare critică, am început tratamentul împreună cu colegii din chirurgie plastică şi reparatorie. Având criterii de transfer, s-a decis transferul aerian către centrul de arşi de la Spitalul Floreasca. S-a alertat avionul SMURD, dar din păcate pacienta a făcut stop cardio-respirator, s-a încercat resuscitarea, dar, din păcate, pacienta nu a răspuns manevrelor de resuscitare şi s-a declarat decesul”, a declarat dr. Diana Cimpoeşu, medic-şef UPU-SMURD.

www.ziaruldeiasi.ro

Related posts

IRO Iași, speranță pentru pacienții cu boli hematologice: peste 450 de transplanturi de celule stem realizate

Denisa Mădălina Pițel

Comisia Europeană vrea ca statele membre să ia măsuri ambiţioase pentru reducerea risipei alimentare

Redacția

6 beneficii dovedite științific ale oțetului de mere

Redacția
Încarcă...