Mirabela Grădinaru a apărut, sâmbătă seara, într-un interviu la Digi24, primul în calitate de „primă doamnă”, într-un format de emisiune creată pentru a „umaniza” personajele și în care partenera de viață a președintelui Nicușor Dan a vorbit despre copilărie, familie, viața de student, bucurii și momente grele prin care a trecut, cu emoție dusă până la lacrimi. Imaginile cu Mirabela Grădinaru plângând au umplut feed-urile, iar o serie de influenceri au postat mesaje de admirație pentru „autenticitate, modestie, onestitate” etc. până la afirmații precum „Mirabela Grădinaru nu strălucește. Luminează”. Acest capital de imagine nu este doar pentru ea, ci se răsfrânge direct asupra președintelui. Dacă Nicușor Dan nu excelează la prezența emoțională, partenera lui completează, cu succes până acum, profilul prezidențial.
Implicată activ în campania electorală, mai ales înaintea turului doi decisiv al alegerilor prezidențiale din luna mai, Mirabela Grădinaru a devenit o prezență tot mai activă și în rolul de „primă doamnă”, așa cum este prezentată în comunicarea oficială chiar de Administrația prezidențială. În interviul de sâmbătă seara a spus că nu-și dorește neapărat această etichetă. De altfel, statutul de „primă doamnă” este informal în România, pentru că acest rol nu este reglementat în niciun fel.
» Citește continuarea pe pagina autorului


