News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Alexandru Rafila critică amânarea majorării punctului pentru medicii din ambulatorii: „Face imposibilă orice reformă”

Fostul ministru al Sănătății și președinte al Comisiei de sănătate din Camera Deputaților, Alexandru Rafila, a criticat dur proiectul Ordonanței „Trenuleț” prezentat de Guvern, considerând inacceptabilă amânarea cu un an a majorării punctului pentru medicii care lucrează în ambulatorii.

Alexandru Rafila critică amânarea majorării punctului pentru medicii din ambulatorii FOTO: Mediafax

Alexandru Rafila critică amânarea majorării punctului pentru medicii din ambulatorii FOTO: Mediafax

Alexandru Rafila atrage atenția că această măsură afectează o categorie esențială de medici și subminează reformele în sănătate. „Proiectul Ordonanței «Trenuleț» prezentat de către Guvern are o componentă care este inacceptabilă din punct de vedere profesional, dar și din punctul meu de vedere, ca președinte al Comisiei de sănătate, din Camera Deputaților, pentru că amână cu un an aplicarea unei măsuri care ducea la mărirea punctului pentru medicii care lucrează în ambulatoriile de specialitate”, a scris Rafila într-o postare pe Facebook.

  

Fostul ministru subliniază importanța acestei categorii de medici, care reprezintă aproximativ 20% din totalul medicilor din România: „Sunt 10.000 de medici care lucrează în ambulatorii. Nu poți să plătești un medic specialist din ambulatorii cu 60% din valoarea punctului care este oferită medicilor de familie și ulterior să spui că vrei să faci o reformă a serviciilor de sănătate,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Firma din Romania care face diamante din caini morti

Redacția

Cum se vor plăti pensiile private: „Vârful de plăți este estimat în 15 ani. Putem face față plăților”- Explicațiile administratorilor de fonduri

Redacția

Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Cum va fi vremea de 1 Mai

Redacția
Încarcă...