RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

Vizibilitatea redusă la trecerile de pietoni, o problemă în Pașcani. Pintilie: „Trebuie să mai insist la Poliția Locală să mai dea niște amenzi”

Situația vizibilității reduse în zona trecerilor de pietoni, de pe unele străzi din Pașcani, a fost discutată astăzi în conferința de presă de la sediul administrației locale. Din cauza mașinilor parcate prea aproape de treceri, chiar și în zonele unde au fost montați stâlpi, pietonii nu pot fi observați din timp. Problema a fost ridicată de un cetățean, printr-o întrebare adresată pe Facebook conducerii primăriei, iar primarul Marius Pintilie a oferit câteva explicații.

„Anul trecut am montat stâlpișori de protecție pentru trecerile de pietoni, trebuie să mai montăm și în alte zone. Din păcate, trebuie să mai insist la Poliția Locală să mai dea niște amenzi. Sunt oameni care chiar nu înțeleg și nu respectă, îi văd și eu că trec pe stradă, parchează aproape pe trecerea de pietoni. Dacă va fi nevoie, vom pune stâlpi de beton, vom pune orice numai să facem ca acele zone să fie cât de cât protejate. În zona deal o să încercăm să dăm drumul și la sensurile unice, o parte din problemele din trafic, care sunt astăzi pe zona pieței din deal se vor rezolva în perioada următoare, dar din păcate mai durează”, a declarat Marius Pintilie.

Referitor la sensurile unice din zona pieței din deal, menționate de primar, reamintim că acestea vor fi instituite pe străzile Mihail Kogălniceanu, Eugen Stamate și aleea Ștefan cel Mare.

Related posts

Primarul dă vina pe viceprimar pentru marșul pubelelor prin oraș! A dat în bâlbâială, când a aflat că pubelele nu se dau la cei care locuiesc la apartamente!

Răzvan Grecu

Autobuzele RAGCL au reluat cursele pe traseele din suburbii

Marius Parteni

“Sistemul de impozitare nu va fi modificat. Nu vor exista noi taxe”

Redacția
Încarcă...