News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Viktor Orban prelungește din nou starea de urgență, provocată de imigranți, în Ungaria. La ce-i folosește criza liderului de la Budapesta

Guvernul ungar a prelungit cu şase luni, până în martie 2024, „starea de urgenţă din cauza imigraţiei masive” pe care a decretat-o în 2016, la scurt timp după criza migraţiei. Pretextul este că  poliţia maghiară susţine că tentativele de intrare ilegală în ţară s-au dublat, transmite EFE. Pe de altă parte, starea de urgenţă înseamnă că guvernul poate luat decizii prin decrete legate de chestiunea pentru care ea a fost introdusă, fără a trece prin Parlament.

Decretul prin care se prelungeşte starea de urgenţă este semnat de premierul Viktor Orban şi a fost publicat marţi seara în Monitorul Oficial.

Starea de urgență, prelungită din șase în șase luni, din 2016

Guvernul ungar a prelungit măsura la fiecare şase luni din martie 2016, argumentând că „imigraţia în masă afectează Europa din 2015” şi subliniind că marea majoritate a refugiaţilor şi migranţilor ajung până la frontiera ungară pe ruta Balcanilor.

  

Ungaria a ridicat garduri la frontierele sale sudice cu Serbia şi aplică legi stricte pentru a face imposibilă intrarea în ţară a migranţilor fără documente.

Cifrele raportate de Budapesta

Potrivit cifrelor poliţiei maghiare, în ultimele luni, în medie 5.000 de migranţi pe săptămână au fost împiedicaţi să intre ilegal în ţară,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Statele Unite și România vor anunța construcția unui reactor nuclear de mici dimensiuni în România

Redacția

Zelenski a avut o discuție telefonică cu emisarii lui Donald Trump, Witkoff și Kushner, despre negocierile de pace. Se așteaptă răspunsul Rusiei

Redacția

Patronul Telegram, al optulea cel mai bogat rus, a fost arestat în Franța, în urma unei operațiuni surprinzătoare

Redacția
Încarcă...