News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

VIDEO Ministerul rus al Apărării, mesaj distopic în timp ce Ucraina este atacată din toate părțile: ”Subliniez că Armata Rusiei nu lovește în orașele Ucrainei/ Nimic nu amenință populația civilă/ Este o înscenare pentru canalele TV occidentale”

Ministerul rus al Apărării a transmis, joi, prin vocea purtătorului de cuvânt o serie de afirmații distopice, complet contradictorii cu faptele înregistrate în teritoriu. Ministerul a transmis că forțele ruse nu efectuează niciun atac cu rachete, aer sau artilerie asupra orașelor Ucrainei.

Totodată, instituția a mai transmis că armata rusă nu lovește în orașele Ucrainei și nu amenință populația civilă. Mesajul vine în contextul în care Ucraina este atacată din toate părțile de forțele ruse care în jurul prânzului au ajuns în apropierea Kievului. Mai multe detalii, aici. 

Un discurs halucinant a fost punctat de și președintelui Dumei de stat (Parlamentul rus, n.red.) care a spus tot joi că acțiunile Rusiei ”vizează exclusiv protejarea păcii”, iar ucrainenii sunt ”un popor frate”. Detalii, aici. 

  • ”(…) Unitățile Forțelor Armate ale Ucrainei continuă să bombardeze orașele pașnice din Donbas. Există victime în rândul populației civile din Republicile Populare Donețk și Lugansk. Forțele armate ruse nu efectuează niciun atac cu rachete, aer sau artilerie asupra orașelor Ucrainei. Militarii serviciului de frontieră al Ucrainei nu au rezistat unităților ruse. Datele de recunoaștere arată că unități separate și militari ai Forțelor Armate ale Ucrainei își părăsesc pozițiile,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Constructorul chinez Great Wall: 7 modele noi în Europa începând din 2026

Redacția

Ministrul Finanțelor anunță că va cere demisii la nivelul conducerilor ANAF și Autorității Vamale Române

Redacția

Cum a ajuns să fie vânat de Moscova omul care i-a scris discursurile lui Vladimir Putin

Redacția
Încarcă...