
Sfârșit tragic la doar 22 de ani, pentru un tânăr din Brătești! Acesta a murit noaptea trecută la secția ATI a Spitalului Municipal Pașcani, unde era internat de două zile, în stare gravă, în urma infectării cu coronavirus. Plămânii i-au fost afectați aproape în totalitate. Din păcate s-a prezentat prea târziu la spital, starea sa de sănătate s-a degradat foarte tare cât timp a stat acasă, timp de o săptămână, după ce s-a infectat cu coronavirus.
Și la tineri, nu doar la persoane în vârstă cu afecțiuni, poate exista o degradare severă și accelerată a plămânilor în cazul formelor grave de infectare cu SARS-CoV-2. Băiatul din Brătești este cea mai tânără persoană care a decedat în această secție, de când a început pandemia.
Conform Institutului de Sănătate Publică, incidența cazurilor de coronavirus la Pașcani este astăzi de 0,91.


