
Spitalul de Boli Cronice Sf.Ioan din Târgu Frumos a scos la concurs un post de medic primar medicină de familie cu atestat în îngrijiri paliative. Pe acesta s-a înscris un candidat.
Este vorba de Maria Carmen Benchea care a fost admisă în urma selecției dosarului și este medic de familie în cadrul unui cabinet din Târgu Frumos.
În 2016 la Spitalul din Târgu Frumos s-a deschis un compartiment de îngrijiri paliative. Printre unităţile de stat din județul Iași care au compartiment pentru îngrijire paliativă se numără Institutul Regional de Oncologie, Spitalul Municipal Paşcani și Institutul de Psihiatrie „Socola” .
Spitalul de Boli Cronice „Sfântul Ioan“ din Târgu Frumos a fost închis în 2011, și redeschis în 2015. Începând cu 1 mai 2018 a fost reconfirmat pe funcție managerul Iulian Oboroceanu, care va conduce unitatea medicală pentru următorii 4 ani.
Pentru redeschiderea unității medicale s-au investit aproape 600 de mii de lei, bani de la bugetul local şi din sponsorizări.


