RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Un medic de la INML spune că aparatele pentru testarea antidrog nu detectează toate substanțele de pe piaţa neagră

Aparatele care există la INML „Mina Minovici” şi cu care se fac testele de laborator de certitudine în cazul celor prinşi în trafic sub influenţa drogurilor sunt vechi de aproape 17 ani, a declarat pentru News.ro dr. Gabriel Gorun, medic primar medicină legală. Sistemul medico-legal este singurul în măsură să ofere sistemului de justiţie probe judiciare, iar buletinele de analize emise de laborator sunt probele judiciare pe baza cărora se va continua sau nu urmărirea penală legată de prezenţa drogurilor şi consecinţele acesteia. În plus, faţă de acum 10 ani, numărul analizelor toxicologice a crescut enorm, astfel încât aparatele existente nu mai pot face faţă volumului imens.

droguriFoto: David Špidlen / Bod zlomu / Profimedia

„Ceea ce face Poliţia Română pe teren se cheamă depistare – identificare, adică face o selecţie, un screening orientativ cu nişte metode care au nişte surse de eroare multiple şi sensibilităţi şi specificităţi relativ departe de certitudine, adică undeva la 90, 85%, acuma şi în funcţie de substanţa căreia i se adresează testul.

  

Aşadar toate aceste teste necesită confirmare. Pentru justiţie lucrurile trebuie să fie foarte clare, albe sau negre, nu există griuri. Şi ca atare aceste teste de confirmare sunt teste,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Secția Specială, la 2 ani de activitate: Niciun magistrat prins pentru mită / Pentru ce sunt plătiți procurorii SIIJ cu peste 15.000 de lei pe lună

Redacția

Rusia a atacat Ucraina cu 45 de drone în timpul nopţii dintre ani, a anunţat apărarea aeriană ucraineană

Redacția

Fotbalistul criticat de musulmani pentru o poza cu familia lângă un brad de Crăciun

Redacția
Încarcă...