Bipul brusc și asurzitor al unui aparat de măsurare a radiațiilor umple încăperea în momentul în care un soldat ucrainean intră. Aici locuiau soldații ruși de la centrala nucleară de la Cernobîl, iar nivelurile de radiații sunt acum mai mari decât în mod normal, scrie CNN.

Avertisment privind radiațiile din Pădurea Roșie de lângă CernobîlFoto: Dreamstime
Nu există o prezență vizibilă a sursei de material radioactiv în cameră, dar oficialii ucraineni spun că acesta provine de la particule mici și praf pe care soldații le-au adus în clădire.
“Au mers în Pădurea Roșie și au adus cu ei material radioactiv pe pantofi”, explică soldatul Ihor Ugolkov. “În alte locuri este bine, dar radiațiile au crescut aici, pentru că ei locuiau aici”, spune el.
CNN a avut acces exclusiv la centrala electrică pentru prima dată de când aceasta a revenit sub control ucrainean.
Oficialii de la centrală explică faptul că nivelurile din interiorul camerei folosite de soldații ruși sunt doar puțin peste ceea ce Asociația Mondială Nucleară descrie ca fiind radiații naturale. Un contact punctual nu ar fi periculos, dar expunerea continuă ar reprezenta un pericol pentru sănătate.
» Citește continuarea pe pagina autorului


