News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ucrainenii, șocați de „nebunia” soldaților ruși de la Cernobîl care s-au contaminat singuri

Bipul brusc și asurzitor al unui aparat de măsurare a radiațiilor umple încăperea în momentul în care un soldat ucrainean intră. Aici locuiau soldații ruși de la centrala nucleară de la Cernobîl, iar nivelurile de radiații sunt acum mai mari decât în mod normal, scrie CNN.

Avertisment privind radiațiile din Pădurea Roșie de lângă CernobîlFoto: Dreamstime

Nu există o prezență vizibilă a sursei de material radioactiv în cameră, dar oficialii ucraineni spun că acesta provine de la particule mici și praf pe care soldații le-au adus în clădire.

  

“Au mers în Pădurea Roșie și au adus cu ei material radioactiv pe pantofi”, explică soldatul Ihor Ugolkov. “În alte locuri este bine, dar radiațiile au crescut aici, pentru că ei locuiau aici”, spune el.

CNN a avut acces exclusiv la centrala electrică pentru prima dată de când aceasta a revenit sub control ucrainean.

Oficialii de la centrală explică faptul că nivelurile din interiorul camerei folosite de soldații ruși sunt doar puțin peste ceea ce Asociația Mondială Nucleară descrie ca fiind radiații naturale. Un contact punctual nu ar fi periculos, dar expunerea continuă ar reprezenta un pericol pentru sănătate.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cupa Mondială 2022. Brazilia a învins Elveţia şi s-a calificat în optimile de finală

Redacția

Alegerile care contează enorm pentru Moldova, dar și pentru România. „Din păcate, parcursul pro-european nu e ireversibil”

Redacția

Indicele ROBOR a ajuns la 7,31%

Redacția
Încarcă...