Un influent senator democrat, care a plătit scump pentru sprijinul acordat marelui plan climatic al președintelui american, a cerut joi o „pauză” în implementarea subvențiilor pentru vehiculele electrice, după ce Departamentul Trezoreriei nu a reușit să finalizeze condițiile de acordare a acestora, potrivit AFP.

Fabrica Tesla din FremontFoto: Kirby Lee / Alamy / Profimedia Images
Așa cum prevede Legea privind reducerea inflației (IRA), denumirea oficială a planului climatic, subvențiile pentru achiziționarea unui vehicul electric ar trebui să înceapă la 1 ianuarie și să ajungă până la 7.500 de dolari. Însă Departamentul Trezoreriei SUA precizează pe site-ul său că termenii finali vor fi precizați în luna martie.
Deocamdată, pentru a beneficia de subvenții, vehiculele și bateriile acestora trebuie pur și simplu să fie „asamblate în America de Nord”. Printre acestea se numără cele fabricate în Canada și Mexic, o cerere de lungă durată din partea vecinilor SUA.
Dar acest lucru nu este suficient pentru senatorul Joe Manchin, care cere o pauză în aplicarea acestor subvenții „până când vor fi publicate condiții care să respecte obiectivul IRA”.
„Regulile anunțate răspund voinței mediului de afaceri și nu respectă intenția legii”,
» Citește continuarea pe pagina autorului


