News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

SUA și Grupul G7 caută modalități de confiscare a activelor ruse, pentru a le oferi Ucrainei /Casa Albă: ”Asistența este blocată”

Statele Unite și partenerii din Grupul G7 continuă eforturile pentru a identifica modalități de a utiliza o parte din activele ruse blocate prin sancțiuni, în valoare de 300 de miliarde de dolari, pentru a continua finanțarea Ucrainei, în contextul în care Casa Albă a anunțat că asistența este blocată în acest moment.

În contextul în care Congresul SUA blochează finanțarea suplimentară pentru Ucraina, Washingtonul caută modalități pentru continuarea finanțării. Statele Unite au cerut Grupului națiunilor puternic industrializate (G7) să exploreze modalități de confiscare a activelor statului rus blocate prin sancțiuni. Furnizarea acestor active Ucrainei ar fi o escaladare semnificativă împotriva Kremlinului, iar inițiativa este marcată de dificultăți legale, conform publicației The Wall Street Journal.

Grupul G7 urmează să prezinte opțiuni de utilizare a activelor în februarie, când se vor împlini doi ani de când Rusia a lansat invazia militară în Ucraina.

”Liderii G7 au cerut să fie dezvoltate opțiuni, iar problema este examinată, trebuie evaluate riscurile, trebuie studiată legislația internațională, sunt eforturi în acest sens, nu a fost luată nicio decizie”, a declarat Janet Yellen, secretarul american al Trezoreriei.

  

Ideea confiscării activelor ruse este susținută ferm de Statele Unite și de Marea Britanie,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Statele Unite şi Coreea de Sud au început cele mai mari exerciţii militare comune din ultimii ani

Redacția

Croația reintroduce armata OBLIGATORIE. Care sunt motivele pentru care liderii de Zagreb au luat decizia, chiar dacă sunt mai departe de Rusia

Redacția

EXCLUSIV | Expert în spațiul ex-sovietic, despre ”Revoluția din Kazahstan”: ”Imaginile filmate pe străzi sunt sugestive, seamănă cu Primăvara Arabă. Tinerii merg la bătaie, pe ideea «Trage cu pușca în mine sau îl omor eu»”

Redacția
Încarcă...