News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

SRI pune la bătaie 130 milioane de euro pentru securitatea cibernetică a peste 100 de instituții și companii private

Centrul CyberInt al SRI, Foto: Inquam Photos / George Călin

Centrul CyberInt al SRI, Foto: Inquam Photos / George Călin

Serviciul Român de Informații (SRI) a demarat joi o licitație deschisă pentru achiziția de soluții de securitate cibernetică pentru peste 100 de instituții publice și private care dețin infrastructuri IT&C de importanță critică pentru securitatea națională. Contractul are o valoare estimată la peste 130 milioane de euro și va fi co-finanțat cu bani din PNRR.

Contractul de achiziție publică, care are o valoare estimată la aproximativ 670 milioane de lei (fără TVA), se înscrie într-un proiect co-finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta C7 Transformarea digitală, Investiția I12, arată datele din Sistemul Electronic de achiziții publice (SEAP).

  

Centrul CyberInt al SRI va coordona securitatea cibernetică a 121 de instituții și companii

Soluțiile de securitate cibernetică sunt destinate Centrului Național Cyberint al SRI și grupului țintă – instituții și entități care au infrastructuri IT&C de importanță critică pentru securitatea națională (IVC).

  • „Grupul țintă, aferent prezentei investiții I12 din cadrul PNRR, include 121 instituții și entități, care au infrastructuri IT&C de importanță critică pentru securitatea națională (categoria IVC).
  • Aceste entități includ instituții din arcul guvernamental (ministere,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Şeful Pentagonului: Dialogul cu China este esenţial pentru evitarea conflictelor

Redacția

Legea pensiilor speciale, în variantă îndulcită de Putere, adoptată la foc automat. Opoziția amenință cu CCR

Redacția

Bob Dylan interzice telefoanele mobile la primul său turneu în Marea Britanie din ultimii cinci ani. El vrea să prevină distribuirea neautorizată a muzicii sale

Redacția
Încarcă...