RCAST.NET
Național

Simona Halep, în turul doi la WTA Cincinnati – Oboseala își face simțită prezența

Proaspăt campioană la Toronto, Simona Halep a părut obosită în timpul meciului cu Anastasia Potapova, dar și-a respectat statutul de favorită și s-a impus în fața rusoaicei, scor 6-4, 3-6, 6-3. După două ore și 15 minute de joc, eleva lui Patrick Mouratoglou a obținut calificarea în turul doi al turneului „WTA 1000” de la Cincinnati.

Simona HalepFoto: Phamai Techaphan / Shutterstock Editorial / Profimedia

Meciul dintre a 15-a favorită și jucătoarea ajunsă pe tabloul principal în postura de lucky loser a început cu câte două breakuri de fiecare parte. La scorul de 2-2 (30-30), duelul a fost întrerupt din cauza ploii.

Cele două jucătoare au revenit pe teren după o așteptare de o oră, iar Simona a câștigat primul set după ce s-a impus în trei gameuri la rând (6-4, după ce rusoaica a condus cu 4-3).

Problemele fizice ale Simonei (s-a ținut de multe ori de coapsă) au fost din ce în ce mai vizibile începând din setul secund, iar Potapova a revenit (Halep a condus cu 3-2, cu break) și și-a adjudecat manșa cu 6-3.

Chiar dacă au fost multe momente în care a părut la un pas de retragere (a cerut și intervenția echipei medicale),