RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Secretar de stat MAE, despre scandalul Bâstroe: Nu este relevant pentru relațiile bilaterale cu Ucraina

Secretarul de stat Iulian Fota susține că scandalul din jurul canalului Bâstroe nu este relevant pentru relațiile bilaterale dintre România și Ucraina, precizând că există disponibilitate din partea ambelor țări pentru ca situația să fie lămurită.

Iulian Fota, secretat de stat în MAE FOTO: Facebook

Iulian Fota, secretat de stat în MAE FOTO: Facebook

„Noi, în primul rând, vrem să vedem – împreună cu prietenii, vecinii ucraineni – datele, faptele, deci să ştim ce discutăm, că multe lucruri care s-au cam aruncat prin presă nu sunt chiar aşa. (…) Noi privim chestia aceasta ca oportunitate ca să arătăm că, din nou, noi cu Ucraina putem rezolva diplomatic, prin bună înţelegere, această chestiune. Ieri am avut o discuţie foarte bună cu ambasadorul, în fine, aş putea să spun cu prietenul meu de la Ambasada Ucrainei: aceeaşi dorinţă şi de partea ucraineană de a discuta, de a vedea un pic ce se întâmplă, dacă e ceva ce trebuie lămurit şi, împreună, să facem lucrul ăsta”, a declarat secretarul de stat la masă rotundă “Un an de război împotriva Ucrainei. Impactul pentru România” – organizată de Institutul Diplomatic Român, potrivit Agerpres.

  

Iulian Foto a afirmat că problema a fost „admirabil tratată” de către președintele României și a precizat că Ministerul de Externe colaborează „foarte bine” cu partea ucraineană.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Copii de 14 ani angajați ilegal pentru munci „periculoase” la o fabrică din SUA, într-o perioadă de erodare a legilor ce îi protejează pe minori

Redacția

Finanțare-mamut, de 165 milioane dolari, pentru românii de la Dexory, care fac roboți în UK

Redacția

A murit Ion Iliescu – Sicriul cu trupul neînsuflețit va fi depus la Palatul Cotroceni. Accesul publicului, permis de la ora 13.00

Redacția
Încarcă...