Sindicatul Național Sport și Tineret susține că ministrul Sportului, Eduard Novak, ar fi condus mașina instituției fără ca aceasta să fie adaptată pentru dizabilitatea pe care o are. Mai mult, sindicaliștii relatează despre un accident rutier pe care ministrul l-ar fi provocat anul trecut cu autoturismul de serviciu și ar fi ascuns incidentul. În replică, ministrul se apără și spune că nu are nevoie de permis special sau de mașină adaptată.
Ministrul Sportului, Eduard Novak, spune că accidentul rutier în care a fost implicat conducând mașina Ministerului s-a petrecut în 2021.
Eduard Novak, ministrul Sportului: „Cam de un an răspund în fața presei pentru acuzațiile lansate de sindicat pentru diferite acuze, care toate au obiect denigrarea ministrului și ei își depășesc toate atribuțiile.
Legat de această speță, în 1999 eu am dat examenul pentru categoria B în această condiție, cu piciorul amputat de la gambă, așa am primit și avizul medicului, că nu am nevoie de nicio adaptare specială a mașinii ca să pot să conduc vreun autovehicul.
Totodată, în 2020, când am schimbat permisul, am primit același aviz, deci pot să conduc ca oricine altcineva mașina fără nicio adaptare, fără niciun permis special,
» Citește continuarea pe pagina autorului


