News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sport

Săritorul olimpic de la trambulină Ian Matos a murit la doar 32 de ani

Săritorul în apă Ian Matos, component al echipei Braziliei la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016, a încetat din viaţă marţi la doar 32 de ani, au anunţat surse sportive, citate de agenţia EFE.

Comitetul Olimpic Brazilian (COB) a anunţat decesul sportivului într-un mesaj pe Twitter în care îşi exprimă “profunda tristeţe” pentru “moartea prematură a săritorului olimpic de la trambulină”.

Matos se afla internat din 30 octombrie într-un spital din Ilha Governador, Rio de Janeiro, pentru o infecţie în gât, dar starea s-a complicat cu o infecţie pulmonară care a dus la deces.

Sportivul născut în oraşul Muana, din nordul Amazonului, fost scafandru, a concurat în probele de sărituri de la trambulina de 3 m la Jocurile Panamericane din Brazilia (2010, 2014) şi la Jocurile Panamericane de la Guadalajara (2011), Toronto (2015) şi Lima (2019).

  

De asemenea, el a concurat la Campionatele Mondiale de nataţie de la Kazan (

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Nathalie Maillet, șefa circuitului de Formula 1 Spa-Francorchamps din Belgia, a fost ucisă de soțul ei

Redacția

Un meci de fotbal din Ucraina a durat peste patru ore din cauza sirenelor. Jucătorii au fost duși în buncăre

Redacția

Tragere la sorți FRF: CSM și-a aflat adversarul din etapa 1 a Cupei României!

Marius Parteni
Încarcă...