News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Rusia a pierdut 25% din puterea sa terestră în timpul invaziei Ucrainei, spune șeful forțelor armate britanice

Amiralul Radakin, șeful forțelor armate britanice, spune că Rusia a „pierdut deja strategic” războiul din Ucraina și că acum este o “putere diminuată” potrivit unui interviu acordat agenției de presă PA.

Tony RadakinFoto: Twitter

Amiralul Sir Tony Radakin a declarat că Vladimir Putin a pierdut 25% din puterea terestră a Rusiei și a obținut doar câștiguri „minuscule”.

  

În timp ce Rusia ar putea obține “succese tactice” în următoarele săptămâni, el a declarat că orice declarație că războiul a fost un succes este un “nonsens”.

Rusia a rămas fără trupe și rachete avansate și nu va putea niciodată să preia controlul asupra întregii Ucraine

„Rusia a pierdut deja din punct de vedere strategic. NATO este mai puternică, Finlanda și Suedia caută să se alăture”, spune el.

Radakin a mai spus că Rusia a fost forțată să renunțe la obiectivele sale de a prelua majoritatea orașelor ucrainene și că acum este angajată într-o bătălie tactică în care luptele sunt “dure”.

„Este greu pentru Ucraina, dar va fi o luptă lungă. Și noi susținem Ucraina, Ucraina a arătat cât de curajoasă este cu adevărat. Iar Rusia are vulnerabilități,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

LIVE, astăzi de la ora 16:00, Conferință PwC România: „România – Turcia. Investitii si relatii economice” 

Redacția

Fotbal: România, prima victorie în Liga Naţiunilor: 1-0 cu Finlanda

Redacția

Ciucă: Trebuie să investim în politici semnificative pentru integrarea refugiaţilor ucraineni

Redacția
Încarcă...