RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

România a înregistrat cea mai mare creștere din Europa Centrală și de Est a proiectelor de investiții străine directe

România a urcat patru poziții, până pe locul al 13-lea, în clasamentul indicelui de atractivitate pentru Intrările de investiții străine directe (ISD) în Europa, se arată în studiul EY Attractiveness Survey România 2025, citat de Agerpres. Acest salt a avut loc în condițiile în care România a înregistrat cea mai mare creștere a proiectelor ISD din Europa Centrală și de Est, cu 57%.

Potrivit studiului, 33% dintre investitori consideră că este esențial ca România să investească în creșterea competențelor tehnologice și să îmbunătățim infrastructura digitală și fizică

Deși 58% dintre conducătorii executivi participanți la studiu consideră că atractivitatea României se va îmbunătăți în următorii trei ani, acest procent este în scădere, de la 67% în anul precedent.

Investitorii consideră că principalele riscuri sunt condițiile macroeconomice, urmate îndeaproape de tensiunile geopolitice, de creșterea costurilor operaționale și de instabilitatea politică, acestea fiind menționate cel mai frecvent de executivi printre primele trei preocupări care afectează atractivitatea României în următorii trei ani.

  

România, printre principalele 15 destinații pentru investiții din Europa

În contextul unei scăderi generale de 5% a numărului de proiecte ISD în Europa, România a înregistrat o creștere de 57% a numărului de proiecte,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Bentley va opri producția unor modele cu V8

Redacția

O femeie a primit uterul surorii sale, în primul transplant de acest fel din Marea Britanie

Redacția

Sub 150.000 de copii au bani în conturile Junior Centenar / Suma medie este de aproape 3.600 lei

Redacția
Încarcă...