„Putin a folosit comunicatele diplomatice oficiale mai mult pentru a manipula o parte a operaţiunilor militare, să spunem, de intelligence militar. Nu cred că Putin va accepta nişte negocieri până în momentul în care va obţine o poziţie. În strategia politico-militară vedem că fiecare dintre participanţi caută să negocieze când are o poziţie mai bună. Or, fără să cucerească Kievul sau fără să aibă câştiguri semnificative, nu cred că Rusia va accepta negocieri, nu sunt pregătiţi ei pentru negocieri”, a declarat, duminică, Vasile Dîncu, potrivit News.ro
Ministrul Apărării a precizat că strategia Rusiei nu a funcţionat: „Se vede, până în acest moment, că aproape toată strategia pe care au pregătit-o de blitzkrieg, de război în 24 sau 48 de ore terminat, nu s-a îndeplinit şi atunci vor concentra noi forţe şi cred că nu va fi foarte simplu să se ajungă la negocieri. Ar fi preferabil să se ajungă la negocieri şi că până la urmă cred că şi Federaţia Rusă va trebui să accepte o mediere internaţională”.
Dîncu a subliniat că deja forţele ruse au ajuns să încalce regulile nescrise ale războiului. „S-a ajuns la o fază a războiului care depăşeşte orice limită”, a mai afirmat Dîncu,
» Citește continuarea pe pagina autorului


