Mai mulți parlamentari PSD şi PNL, printre care și fostul ministru al Cercetării şi actualul ministru, au depus la Parlament un proiect de lege pentru utilizarea semnăturii electronice. Inițiativa are scopul de a stabili cu claritate cadrul juridic general în materia efectelor juridice ale semnăturilor electronice, potrivit proiectului.
FOTO Arhivă Adevărul
„Semnătura electronică, mai simplă și mai securizată! Astăzi putem să facem aproape totul din telefon – Rezervări, comenzi, plăți și multe altele. Exact asta vrem să facem și în relația cu statul, prin legea depusă în Parlament. Simplificăm toate procesele și rezolvăm lucrurile care acum ne ocupă prea mult timp, doar cu o semnătură electronică. Azi am depus proiectul de lege! Suntem mai aproape de România Digitală”, a transmis deputatul PSD, Bogdan Ivan, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, pe Facebook.
Inițiativa legislativă (care poate fi consultată aici) stabileşte cadrul juridic intern de aplicare directă a Regulamentului (UE) nr. 910/2014 şi de preluare în ordinea juridică internă a măsurilor lăsate la latitudinea statelor membre, prin clarificarea anumitor aspecte ale sigiliului electronic, a mărcii temporale şi a documentelor electronice cărora li s-a aplicat o semnătură electronică, o marcă temporală sau un sigiliu electronic.
» Citește continuarea pe pagina autorului


