RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Procuror suedez, despre sabotajul NORD STREAM: „Încă nu este clar cine e responsabil”

Încă nu există răspunsuri clare după exploziile care au zguduit gazoductul Nord Stream în luna septembrie a anului 2022. După aproape șase luni încă se caută vinovatul.

Avariile ar fi putut fi cauzate de atacuri premeditate cu explozibili subacvatici, însă anchetele desfășurate par a fi în zadar.

„Încă nu este clar cine este responsabilul”, a spus un procuror suedez care participă la anchetă.

„Principala noastră ipoteză este că un stat este în spatele acestui sabotaj”, a mai precizat Mats Ljungqvist într-un comunicat, scrie Le Monde.

  

„Este o afacere grea. Este un caz complex” , a continuat acesta, subliniind că faptele au avut loc „la 80 metri adâncime în Marea Baltică” .

Cei responsabili trebuie să fi acționat „știind foarte bine că vor lăsa urme în urma lor”, a mai susținut el.

Aproape șase luni de la atac și nicio urmă de responsabili

La aproape șase luni de la exploziile care au lovit gazoductele Nord Stream 1 și 2, responsabilitatea atacului subacvatic rămâne un mister în ciuda anchetelor penale din țările din regiune,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Șase morți, în urma unei EXPLOZII, la un restaurant din Cehia. Ce a produs TRAGEDIA / După deflagraţie, clădirea a luat foc

Redacția

Ce i-au spus directorii companiilor petroliere lui Trump despre investiții în Venezuela

Redacția

Trump anunță data primei reuniuni a Consiliului Păcii, considerată o alternativă la ONU

Redacția
Încarcă...